Drodzy Rodzice dzieci z Zerówki Dnia 26.10.2016. środa

oraz Pięciolatków i Czterolatków Dnia 4.11.2016. piątek

(Nawojowa Góra)

proponujemy wycieczkę do Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

 

Program wyjazdu:

9.00 – wyjazd autokarem z firmą przewozową p. Jana Seremaka

10.00 – toaleta na miejscu

10.15 „Nie święci garnki lepią” Zajęcia przystosowane do uczestnictwa dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia z udziałem wykwalifikowanego instruktora; dzieci poznają techniki obróbki gliny, próbują swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Zapoznają się z historią garncarstwa w regionie i tradycyjnymi wyrobami garncarskimi.

Czas trwania zajęć 45 min. Należy zadbać o strój pozwalający dzieciom na swobodne korzystanie z brudzącej gliny.

11.00-11.30- przerwa na zjedzenie smakołyków z plecaków

11.30- zwiedzanie skansenu z przewodnikiem

13.00- możliwość samodzielnego zakupu pamiątek

W tym dniu prosimy przyprowadzić dzieci PUNKTUALNIE do godziny 8.00. - śniadanie przedszkolne.

Koszt 40,00 obejmuje:

transport,

wynajem przewodnika,

zwiedzanie skansenu,

lekcję muzealną,

upominek.

Płatne celem rezerwacji w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10.10.2016./20.10.2016. gotówką u wychowawcy grupy.

 

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

 

http://www.malopolska.pl/_userfiles/uploads/Kopia%20Logo%20Wygie%C5%82z%C3%B3w.org.jpg

 

Nadwiślański Park Etnograficzny przedstawiający kulturę Krakowiaków Zachodnich rozciąga się pomiędzy Krakowem a Oświęcimiem, u stóp średniowiecznego zamku Lipowiec. W Muzeum podziwiać można jednak nie tylko typowe dla nich, upowszechnione przez Tadeusza Kościuszkę, stroje, ale przede wszystkim — życie codzienne dawnych mieszkańców Wygiełzowa, a wszystko to w odtworzonym krajobrazie wsi, miasteczka i dworu. Nad dawną krainą Krakowiaków Zachodnich góruje średniowieczny zamek — pamiątka po więzieniu biskupów krakowskich.
Położone u stóp wzgórza Muzeum zostało podzielone na sektory tematyczne, pozwalające poznać życie na wsi, w małym miasteczku, na plebanii i w dworku. W skansenie możemy spacerować po pięknej okolicy, posiedzieć na zacisznym ryneczku i w karczmie, zwiedzić drewniane domostwa, szkołę, warsztat garncarza, wiejski kościółek zdobiony polichromiami Jerzego Fedkowicza — ucznia Józefa Mehoffera — i staropolski drewniany dwór szlachecki. Na zamku zaś poznajemy historię biskupiej warowni — jej burzliwe losy, dawny wygląd i życie codzienne jej mieszkańców.

 

Budowę Parku rozpoczęto w 1968 r., u podnóża średniowiecznego zamku Lipowiec, zachowanego w stanie stałej ruiny, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu buczyny karpackiej. Pięć lat później Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec ustanowiono oddziałem Muzeum w Chrzanowie. Skansen udostępniono do zwiedzania 15 października 1973 r. – wówczas były to 3 obiekty. Muzeum powstało z dniem 1 stycznia 2007 r. poprzez wydzielenie ze struktur Muzeum w Chrzanowie.

 

Obecnie skansen zajmuje ponad 5 hektarów powierzchni o zróżnicowanej rzeźbie terenu, na którym zgromadzono 25 obiektów budownictwa drewnianego oraz liczne przykłady małej architektury. Wśród malowniczego terenu znajdują się: dwór, zagrody chłopskie z sadami i przydomowymi ogródkami, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej.

 

Poza codziennym udostępnianiem skansenu, w zabytkowych wnętrzach prowadzone są zajęcia warsztatowe, odbywają się koncerty muzyki kameralnej a w plenerach imprezy folklorystyczne.